Réna u Ivančic
Length of walk: 8 km
Posted by: Pavel Loupal
Na výchozí místo jsme se dopravili automobilem. Po silnici č. 152, která vede z Moravských Bránic do Ivančic. Auto jsme zaparkovali za mostem před Ivančickým viaduktem, který se nachází cca 3 km před Ivančicemi. Na první pohled možná zaujme, že vedle mostu, po kterém nyní vede kolejové spojení mezi Brnem a Hrušovanami nad Jeviškovkou (a dále) je stále vidět část starého viaduktu, který byl postaven v letech 1868–1870. Vedl nad údolím řeky Jihlavy, jako součást nově budovaného spojení mezi Brnem a Vídní. Do provozu byl předán 15. 9. 1870. Celková délka mostu je 370 m a byl rozdělen na 6 polí. Výška mostu byla 42,7 m. Konstrukce mostu byla zhotovená ve francouzsko – belgických železárnách a strojírnách. Investor této stavby byl C. k. rakousko – uherská státní železniční společnost a náklady tehdy činili 702 tisích zlatých. V roce 1892 došlo k rekonstrukci pilířů, kdy do původních litinových byly vestavěny nové železné z válcových profilů. Takto most sloužil a až do roku 1970, kdy byl postaven nový most v těsné blízkosti toho původního. V roce 2000 byl pozůstatek mostu vyhlášen technickou památkou. I dnes jsou k vidění zbytky betonových základů, na kterých byly původní mostní pilíře.
Z výchozího místa jsme se vydali po zpevněné lesní cestě směrem do kopce. Po cca 300 m jsme se napojili na značenou červenou turistickou cestu. V tomto úseku se mírně stoupá do kopce. Po vyjití na „vrchol“ kopce Réna jsme došli k malému odpočívadlu – zastavení u Lišky. Autorem krytého posezení i této lišky je ivančický výtvarník Josef Zahradník (působící na Stříbském mlýně). Od tohoto místa jsme pokračovali dál po zpevněné cestě. Po chvíli jsme došli na rozcestí (zde bohužel není směrovka kudy dál), je potřeba se dát doprava :-). Dále se pokračuje po vrstevnici kopce a začíná se pomalu scházet dolů k Ivančicím. Po cestě minete menší křížek. Další zastavení je na rozhledně A. Muchy, která se nachází v nadmořské výšce 310 m n. m. Jde o jednu z nejmenších rozhledem v České republice. Postavená byla v roce 1930 a již tehdy se jmenovala po ivančickém rodákovi, malíři Alfonsi Muchovi. Z této 4 metry vysoké vyhlídky je nádherný výhled na ivančickou kotlinu.
Z této vyhlídky se schází dolů do údolí. Těsně pod vyhlídkou stojí dřevěná socha bohyně Rény. Při odbočení z hlavní cesty se dá dojít ke starému amfiteátru na Réně, který se dnes jakoby ztrácí v okolní přírodě. Amfiteátr byl zbudovaný v 60. letech 20. století. Od této doby na jeho údržbu nebylo zřejmě vynaloženo žádné větší úsilí a tak bohužel zatím stále chátrá. Jedinou technickou připomínkou, která k němu vede, je momentálně nefungující veřejné osvětlení... škoda...
V roce 2008 město Ivančice získalo dotaci z fondů EU na částečnou obnovu parku Réna. Z těchto finančních prostředků se postavil také menší amfiteátr blíže k městu. Červená turistická trasa vede dále po přejití mostu na rozhlednu „na Oklikách“ a dále do Moravských Bránic, Dolních Kounic a Nových Bránic. My jsme se ale dali před mostem po pravém břehu Jihlavy směrem ke stříbskému mlýnu. Před mlýnem je potřeba přejít řeku :-), což je samo o sobě velké dobrodružství. První doložená zmínka o tomto mlýně je z roku 1536. Mlýn je ale prokazatelně starší. V současné době se v mlýně nachází galerie a kavárna. U mlýna je výborné koupání u splavu s občerstvením Na parníku a výletní restaurace. Po návratu na pravý břeh Jihlavy jsme pokračovali dále lesní cestou až k výchozímu místu. Tato vycházka, tak jak jsme ji šli, je dlouhá cca 7,8 km. Lze ji, ale protáhnout, jak jsem psal výše. Celý červený okruh naleznete na odkazu www.turistika.cz/mista/ivancice-mestsky-park-rena/mapa.
Při této vycházce a jejím případném prodloužení lze navštívit další zajímavá místa jak v Ivančicích, tak v Dolních Kounicích. A po cestě se můžete stavit na výborné víno k Plačkům v Moravských Bránicích.